Genel

YENİDOĞANDA EXCHANGE TRANSFÜZYON

Yenidoğanda görülen hiperbilirubinemi sık karşılaşılan bir durum olmasına karşın; günümüzde nörolojik hasara neden olabilmektedir. Yüksek düzeyde seyreden bilirubin değerine uygun tedavi yapıladığında yenidoğana ağır hasarlar vermektedir. Bu nedenle erken tanı ve tedaviye karar vermek önemli bir yere sahiptir.

Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalıştığım dönemde subgrup uygunsuzluğu tespit edilen bir bebeğin yaşam savaşında yer aldım. Exchange tranfüzyonu deneyimlerim içerisinde yer aldı. Bebeğimizde uzman hekimimizle birlikte yaptığımız kan değişimi sayesinde hayata tutundu. Hem ailesi için hemde bizim için zorlu geçen günlerdi.  Tedavi sürecini atlattıktan sonra ailesine kavuştu savaşçımız.

Exchange tranfüzyon nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır ve nelere dikkat etmeliyiz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Gereken Malzemeler;

  • 2 adet serum seti
  • 2 adet kan transfüzyon seti
  • 2 adet üçlü musluk
  • stoper
  • umblikal katater
  • 5-10-20 ml enjektör
  • steril örtü
  • steril eldiven
  • hemogram, biyokimya tüpleri

İşlem uzman hekim, ebe ve hemşire eşliğinde ekip olarak yapılmaktadır. Sterilizasyona dikkat edilmeli, bebek monitörize edilmiş olmalı, bebekte gelişebilecek ani durumlar göz önüne alınarak acil durum ilaç ve gereçleri hazır olmalı, işlem sırasında vital bulgular ve alınan-verilen kan miktarı kayıt altına alınmalıdır.

Bebeğin ekstremiteleri bağlanmalı, göbek çevresi içten dışa doğru temizlenmeli, steril örtü serildikten sonra umblikal katater hekim tarafından takılmalıdır. Daha sonra üçlü musluklar birleştirmiş halde katatere takılır. Her iki musluğunda T ucuna serum setleri yerleştirilir setlerin birisi bebekten alınıp atılacak olan kanı boşaltmak için, diğeri de bebeğe verilecek olan kanı taşımak için kullanılır. İşlem ilk önce bebekten kan alınır ve boşaltılır. Bebeğe verilecek olan kan enjektöre çekilir ve yavaş bir şekilde bebeğe verilir işlem bu şekilde verilecek olan kan bitinceye kadar tekrarlanır. En son kan verildikten sonra laboratuvar testlerini tekrarlamak için bir miktar kan alınır ve işlem sonlanır.

Aşağıda eklediğim linkte de bir exchange transfüzyon örneği çok güzel anlatılmış yararlı olması dileğiyle…

https://www.youtube.com/watch?v=42xzmYqkjB4

 

91 total views, 1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir