SOSYAL MEDYADA GÜNDEME OTURAN HANTAVİRÜS NEDİR?

Hantavirüs;  bu virüsler kemirgenleri enfekte eder, ancak bunların içinde hastalığa neden olmaz. İnsanlar kemirgen idrarı, tükürük veya dışkı ile temas yoluyla hantavirüslerle enfekte olabilir. Bazı virüs grupları, insanlarda potansiyel olarak ölümcül hastalıklara neden olur, örneğin böbrek sendromlu hantavirüs hemorajik ateşi(HFRS) veya hantavirüs kardiyopulmoner sendromu (HCPS) olarak da bilinen hantavirüs pulmoner sendrom (HPS)’dur. Hantavirüs partikülleri tarafından kontamine olmuş aerosolize kemirgen dışkılarının (idrar ve dışkı) solunmasıyla ilişkili nadir bir solunum hastalığıdır.

Hantavirüslerin insan enfeksiyonları neredeyse tamamen kemirgen dışkısı ile insan temasıyla bağlantılıdır. Hantavirüs, Güney Kore’de erken salgının gözlendiği Hantan Nehri bölgesi olarak adlandırılmıştır ve  1976 yılında Ho-Wang Lee tarafından izole edilmiştir.

Hantavirüs hemorajik ateşine neden olan virüslerin kişiden kişiye bulaştığı gösterilmemiştir(Andes Virüs hariç).  Diğer hantavirüs türleri için, aerosolize kemirgen dışkısı veya kemirgen ısırıkları, insanlara bilinen tek bulaş yoludur.

Tedavi

Ribavirin HPS ve HFRS için bir ilaç olabilir, ancak etkinliği bilinmemektedir, yine de destekleyici tedavi ile spontan iyileşme mümkündür. Hantavirüs enfeksiyonu şüphesi olan kişiler, şiddetli solunum sıkıntısı olan akut pulmoner evrede nefes almalarına yardımcı olmak için oksijen ve mekanik ventilasyon desteği verildiğinde hastaneye kabul edilebilir. Hantavirüs’ün akut fazları sırasında insan nötralize edici antikorların uygulanması olan immünoterapi sadece farelerde, hamsterlarda ve sıçanlarda araştırılmıştır. Kontrollü klinik çalışmaların rapor edilmemiştir.

Önleme

Hantavirüsün yayılmasına karşı en iyi önleme, evdeki, işyerindeki veya kamp alanındaki kemirgenlerle teması ortadan kaldırmak veya en aza indirmektir. Genel önleme, kemirgen yuvalarının atılması, farelerin veya sıçanların girebileceği evlerde çatlak ve deliklerin kapatılması, tuzakların oluşturulması veya zehirlerin yerleştirilmesi veya evde kediler gibi doğal yırtıcıların kullanılmasıyla gerçekleştirilebilir.

Hantavirüslerin çevrede bulaşıcı kalma süresi, kemirgenlerin diyet, sıcaklık, nem ve iç veya dış mekan gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Virüslerin normal oda sıcaklığında iki ila üç gün aktif kaldığı, doğrudan güneş ışığındaki ultraviyole ışınlarının birkaç saat içinde öldürüldüğü gösterilmiştir.

Aşı

Dünya Sağlığı Örgütünün onayladığı bir aşı yoktur.

Epidemiyoloji

Avustralya dışındaki tüm kıtalardan Hantavirüs enfeksiyonları bildirilmiştir. Özellikle böbrek sendromlu hemorajik ateşten etkilenen bölgeler arasında Çin, Kore Yarımadası, Rusya ile kuzey ve batı Avrupa bölgesindebulunmaktadır. Hantavirüs pulmoner sendromu en yüksek insidansa sahip bölgeler arasında Arjantin, Şili, Brezilya, ABD, Kanada ve Panama da görülmüştür.

Türkiye’de  virüs ne zaman görüldü?

Giresun İl Sağlık Müdürlüğü’nün açıklamalarına göre 2009-2017 Eylül arasında 31 hastada Hantavirüs pozitif olarak saptanmış, takip ve tedavisi devam eden hastalardan 4 kişi yaşamını yitirmiştir.

YILLARA GÖRE HANTAVİRÜS POZİTİF DAĞILIMI

2009 yılı    : 2 + hasta

2010 yılı    : 3 + hasta

2011 yılı    : 5 + hasta

2012 yılı    : 3 + hasta

2013 yılı    : 3 + hasta

2014 yılı    : 3 + hasta

2015 yılı    : –

2016 yılı    : 5 + hasta

2017 yılı    : 7 + hasta

 148 total views,  1 views today

Etiket(ler): , , , , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir