LOHUSALIK DÖNEMİ NEDİR?

Lohusalık, postpartum ya da puerperiyum dönemi olarak da adlandırılmakta; gebelik ve doğum dönemindeki fiziksel, psikolojik değişikliklerin eski halini alması sürecidir. Bu süreç plesanta(eş) ve zarlarının da atılmasıyla birlikte başlayan ve yaklaşık 6 hafta süren bir dönemdir.

Doğumdan sonraki ilk haftalarda özellikle ilk 10 günlük dönemde anne ve bebek izleminde daha dikkatli davranmak gerekmektedir. Lohusalığın sonuna kadar anneye destek olunmalı ve bu günlerini rahat geçirmesini sağlamak ebeveyn olmanın içinde yer almaktadır.

Bu dönemde vücudumuzda gerçekleşecek olan değişimler nelerdir?

  1. Uterusun(rahim) İnvolüsyonu: Uterus hızla küçülerek eski haline dönmeye başlar. Doğumdan sonraki dönemde ebe tarafından sıkça kanama kontrolü ve uterus kontrolü yapılır. Zarar verecek ya da canınızı yakacak bir uygulama değildir ve tamamen sizin sağlığınız için uygulanır. Uterus masajını doğumdan sonra sizde yapabilirsiniz.
  2. Loşia: Doğumdan sonra uterus içindeki dokular bir miktar kan ile vücut dışına atılmaktadır.

Loşia rubra: İlk 1-5 gün sürer.

Loşia alba: Sonraki 5-10. günde görülür.

Loşia seroza: 10. günden sonra görülen akıntıdır.

Bu dönemde sıralama bu şekilde olmalı gün geçtikçe azalmalıdır.  Sıralamada değişiklik örneğin 11. günde kırmızı renkte kanamanın olmaması gerekir böyle bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Vagina: Doğumda fetüsün geçişi nedeniyle gerilmiş durumdadır. Doğumdan sonra ödemli ve çok sayıda küçük yırtıklar olabilir. Gebelik öncesi şeklini ve büyüklüğünü alması 6 haftayı bulmaktadır.

Perine: Doğumun ikinci evresinde, fetal başın baskısı, inişi, rotasyonu ve doğum kanalında ilerleyişi nedeniyle pelvik taban kasları gerilir. çoğu annede perine bölgesi ödemli olabilir. Doğum esnasında epizyotomi kesisi açılmış ise dikiş yerlerinin bakımına dikkat edilmelidir ve bölgenin kuru tutulması gerekmektedir. Dikiş olan tarafa oturulmamalı ve bu dönemde kabız olmamaya özen gösterilmelidir.

Kilo kaybı: Doğum esnasında fetüs ağırlığı, plasenta, amniyotik sıvı ve kanama nedeniyle 4.5-5.5 kg verilir.  Gebelikte oluşan yağ dokusu doğumda ve emzirme sürecinde enerji gereksinimi nedeniyle gereklidir ve kilo kaybı yavaş olur. Doğumda alınan kilo 6 ay içinde verilir bazen bu süre yıla kadar da uzamaktadır. Bu dönemde beslenme çok önemlidir.

Cilt yapısı: Doğumdan sonra düşen hormon seviyeleri cildin aşama aşama eski halini dönmesini sağlar.

Üriner sistem: Böbrekler doğumdan sonra 4-6 hafta kadar sürede eski haline dönmektedir. Doğumdan sonra mesane kapasitesi artar, sıvı basıncına duyarlılık azalır.

 

Hemşire ve Ebelere Yönelik Kadın Sağlığı ve Hastalıkları kitabından yararlanılmıştır.

 

 644 total views,  1 views today

Etiket(ler): , , , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir