GÜNCEL AŞI TAKVİMİ

Güncel Aşı Takvimi
Ulusal aşı takvimimizde değişiklik yapılmıştır. Dört doz olarak 2. 4. 6. ve 12. aylarda yapılan KPA(konjuge pnömokok aşısı) aşısı 01.01.2019 tarihinden itibaren doğan bebeklerde 6. aydaki dozu kaldırılarak üç doz olarak yapılmaya başlanmıştır.
🔅Çocukluk dönemi aşı takviminde yer alan aşılara baktığımızda;
🔹Hep-B aşısı:Doğumda, 1. ayda ve 6. ayda olmak üzere 3 doz yapılmaktadır.Hep-B virüsünün neden olduğu hepatit b bulaşıcı sarılığına karşı korur.
🔹 BCG aşısı: 2. ayın sonunda tek seferde açılan ve yapılan bir aşıdır.Verem hastalığına karşı korur. Aşı için gerekli süreyi aşan bebekler ppd testine gönderilerek verem dispanserlerinde aşısı yaptırılmaktadır.
🔹 KPA aşısı:2. 4. ve 12. aylarda olmak üzere 3 doz olarak uygulanmaktadır.Pnömokokal zatürre ve pnömokokal menenjit gibi hastalıklardan korur.
🔹 DaBT-IPA-Hıb(Beşli karma aşı) aşısı:Difteri, boğmaca, tetanoz, polio ve hib menenjitine karşı korur.2. 4. 6. ve 18. aylarda 4 doz olarak uygulanır.
🔹 KKK(Kabakulak, Kızamık, Kızamıkçık) aşısı:12. ayda tek doz olarak yapılan canlı bir aşıdır. Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak hastalığına karşı koruyan kombine bir aşıdır.
🔹 OPA(Oral polio) aşısı:Polio (çocuk felci) hastalığından korur.6. ve 18. aylarda yapılan ağıza damlatılan bir aşıdır.
🔹 Hep-A aşısı:Hep-A virüsünün neden olduğu hepatit A bulaşıcı sarılığına karşı korur.18 ve 24. aylarda yapılır.
🔹 Suçiçeği aşısı:12. ayda tek doz olarak yapılan bir canlı aşıdır.Su çiçeği hastalığına karşı korumaktadır.

 909 total views,  2 views today

Etiket(ler): , , , , , , , , , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir