GEBELİKTE SON 3 AY(SON TRİMESTER)

🌸Bu aylarda aldığınız kilolar ve karnınızın da etkisiyle hareketleriniz yavaşlar.Bel ağrılarında, kas kramplarında artış görülür. Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bebeğinizin vuruşları daha kuvvetlidir.
25-26. Gebelik Haftası: Artık ultrasonda daha tombik görülür. Ağırlığı 700-800 gram ve boyu 35-38 cm’ye ulaşmıştır. Kıl yapımı tamamlanmış kaşları, saçları ve tırnakları oluşmuştur. Dış sesleri daha iyi tanımakta ve tanıdık seslere tepki vermektedir. Akciğer damarları artmış, hava yollarının gelişimi ve surfaktan yapımı önem kazanmıştır. Bu haftadan itibaren şeker taraması yapılmalıdır.
27-28. Gebelik Haftası: Bebeğiniz anne karnının keyfini çıkarmakta kilo alıp düzenli uyuma periyotları geçirmektedir. Göz kapaklarını açıp kapatabilir. Kirpikleri oluşmuştur. Bu haftada Annenin takibi de önem kazanmaktadır. Tansiyon ölçümleri, ayak bileğinde oluşan şişlikler ve kilo takibi önemlidir.
29-30. Gebelik Haftası: Kemik iliğinde kan yapımı başlamıştır. Bebeğiniz hızla büyümektedir. Kilosu 1300 gr ve boyu da 40 cm e ulaşmıştır. Bu hızlı büyümenin ihtiyaçlarını karşılamak için protein, demir ve özellikle kalsiyumdan zengin beslenmek gerekir. Sinir sistemi gelişimi de devam etmektedir.
30-34. Gebelik Haftası: Bebeğiniz artık son hazırlıklarına başlamıştır. Cildi deri halini almış, kırışıklıkları daha da düzelmiş lanugo tüyler azalmaya ve anne karnında bebek cildini suya karşı koruyan kremsi madde çekilmeye başlamıştır. Göz bebeği kas gelişimi sayesinde büyüyüp küçülerek ışığı fark edip tepki verebilir. Çoğu bebek başı aşağıda olacak şekilde doğum kanalına yönelmeye başlamıştır. Son hazırlık ve alışverişlerinizde yorulmamaya dikkat edin.
34-37. Gebelik Haftası: Boyu 45 cm ağırlığı 2400-2700 gr olmuştur. Yuttuğu amnios sıvısı bağırsaklarında mekonyum denen ilk kakasını oluşturmaya başlamıştır. Bebek sıkıntıya düştüğünde bu ilk kakasını anne karnındayken yapabilir. Bu tehlikeli bir durumdur. Son ayda büyüyen bebeğiniz daralan yeri nedeniyle büyük dönme hareketleri yapamaz ama tekmeleri yeterli ve kuvvetlidir.
37-40. Gebelik Haftası: Bebeğiniz miada ulaşmıştır. Organları kendi başına çalışacak olgunluğa gelmiştir. Ağırlığı 3000 gr üzerindedir. Artık her an doğum olabilir, hazırlıklarınız tamamlanmış olmalıdır. Kendinizde akıntının artması, suyun gelmesi, sancıların sıklaşması, kanama olması gibi doğum belirtilerinin olup olmadığı gözlemleyin.
41. Gebelik Haftası: Bazı bebekler geç doğabilir ancak bu durum yakından takip edilmesi gereken bir durumdur. Ultrason ve kalp atımı takipleri ile bebeğin ve annenin bu süreçte iyi olduğunun kontrol edilmesi gerekir. Bazı durumlarda doğumun başlatılmasına karar verilebilir. Doktorunuz ile bağlantı halinde kalın ve bebek hareketlerini takip edin.

 200 total views,  2 views today

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir