GEBELİKTE İLK 3 AY(BİRİNCİ TRİMESTER)

🌸Gebeliğinizin ilk 3 ayında vücudunuzun hızla değiştiğini fark edeceksiniz.
🌸Uykuya meyil, bulantı, kusma, halsizlik, göğüslerde gerginlik, dolgunluk bebeğinizi daha fark etmeseniz bile size gebe olduğunuzu hatırlatacak.
🌸Duygularınız değişken olabilir, aşırı mutluluk yanında Anksiyete oluşabilir. Bebeğiniz ise çok hızlı büyümektedir. Birkaç milimetrelik bir su kesesi iken 3 ayın sonunda yaklaşık 7 cm’ye ulaşır.
🌸Ultrasonda sizinde el ve ayaklarını seçebileceğiniz bir canlı olmuştur ki buda bebeğinizin 3 ayda kat be kat büyüdüğü anlamına gelir.
🌸Tüm bu hızlı büyüme sürecinde ilk doktor kontrolünü yaptırmış olmalı ve vitamin kullanıyor olmanız gerekir. Folik asit bu dönemde çok önemlidir. Günlük 400 mikrogram almanız gerekir. Bunun için brokoli ve yeşil yaprakları sebzeleri yiyin. Bu bebeğinizin beyin ve omurilik gelişimi için gerekli olup bazı Doğumsal anamolilere karşı riski azaltır.
1., 2. ve 3. Gebelik Haftaları: bu haftalar yumurtalıktan yumurtanın çatladığı ve döllenmenin olduğu haftalardır.Daha gününüz geçmemiştir, dolayısıyla henüz gebeliğin farkında olmadığınız için gebelikten şüphelendiğinizde bile doktorunuza sormadan herhangi bir ilaç kullanmamanız önemlidir.
4. Gebelik Haftası: regli beklediğiniz haftadır.Birkaç hücreden döl yatağına bu haftada tutunur. Bebeğiniz henüz ultrasonda görülmeyebilir. Kanda yaptırdığınız gebelik testi pozitif çıkacaktır. Bu hafta müjdeyi aldığınız haftadır.
5. Gebelik Haftası: Ultrasonda bir kesecik belirmiştir.İleride organlarını oluşturacak olan üç katman halindedir. Bu keseciğin içinde bebeği görmek için biraz daha sabretmeniz gerekebilir zira sadece birkaç milimetre boyundadır.
6. Gebelik Haftası: Artık bebeğinizi bir mercimek tanesi kadar görebilirsiniz. Bu haftada nöral tüp dediğimiz ileride omuriliği oluşturacak sırt kısmındaki yapı kapanır. Kalbi ilk kanı pompalamaya başlar. Kalbi dakikada 120-160 atım atmaktadır.İleride yüzünü oluşturacak ilk yapılarda oluşmaya başlamıştır ayrıca kol bacak tomurcukları seçilebilir.
7. Gebelik Haftası: Boyu yaklaşık 7 mm’dir. Artık el ve ayak çıkıntıları daha rahat seçilebilir. Kordonun ucuna bağlı hamakta sallanır gibi durur. Ultrasonda sizde kabaca şeklini anlayabilirsiniz. Beyin yarı küreleri gelişmeye devam eder.
8. Gebelik Haftası: Baş popo mesafesi 13 mm kadardır. Ultrasonda da büyük kafası ile fasülyeye benzer. Kol ve bacak çıkıntılarının ucunda el ve ayakları yumru halinde görülebilir. Henüz parmakları yapışık olup birbirinden ayrılmamıştır. Göz ve kulakları oluşmuştur. Beyinde sinir hücreleri birbiri ile bağlantı yapmaya devam etmekte ve sinir ağını oluşturmaktadır. Henüz cinsel organları ayrışmamıştır.
9. Gebelik Haftası: Artık ultrasonda insana daha çok benzer. Gelişmesi daha detaylara inmiştir. Kolları dirsekten kıvrılmıştır. Göz kapakları tamamlanmış olup ama henüz ayrılmadıklarından açılıp kapanma hareketi yapamazlar bunun için yeterli kas ve sinir gelişimi de yapım aşamasındadır. Plasenta(bebeğin eşi) çalışmaya başladığından hormonal olarak annenin yumurtalıklarına bağımlılık azalır. Yani düşük ihtimali nispeten azalmıştır.
10. Gebelik Haftası: Yaklaşık 30-35 mm’dir. Gözün iris tabakası oluşmuştur. Beyin gelişimi hızla devam etmekte olup kafa her zaman oran olarak gövdeden büyüktür. Kafa ve gövde birbirinden uzaklaşmaya boyun belirmeye başlamıştır. Gelişimin en kritik dönemi başarı ile tamamlanmıştır. Kol ve bacakları kıvırabilir. Ufak tekmelerini doktor kontrollerinde görebilirsiniz ancak siz henüz hissedemezsiniz.
11. Gebelik Haftası: Boyu 55-60 mm ve ağırlığı 8 gr kadardır. Kemikleri sertleşmeye ve gelişmeye başlamıştır. Göz araları geniş kulakları da düşüktür. İlerdeki dönemlerde bunlar nihai yerlerine döneceklerdir. Hareketleri daha da artmıştır ama bunlar hala hissedilemez. Karaciğerdeki kan hücre yapımı da bu haftada başlamıştır.
12. Gebelik Haftası: Bu haftada parmaklarını açıp kapayabilir. Tırnakları oluşmaya başlamıştır. Boyu 70-80 mm, ağırlığı ise 12-15 gr kadardır. Artık kemikleşme başlamıştır. Kıkırdakların hızla kireçlenmesi ve kemiğe dönüşümü bu dönemlerde gerçekleşmeye başlar. Burun kemiği ultrasonda görülmeye başlar. İkili tarama testi(11-14. Hafta) bu haftalarda yapılabilir.

 267 total views,  1 views today

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir