GEBELİKTE İKİNCİ 3 AY (İKİNCİ TRİMESTER)

🌸İlk aylarda görülen bulantı ve kusmaların azalması ile kendinizi daha iyi hissedeceğiniz bir döneme girdiniz. Karnınız belirginleşti, kendinizin gebe olduğunu hissediyorsunuz, duygusal olarakta bebeğinizin varlığına alıştınız.
🌸İkinci trimesterde hem kilo almanız hızlanır hemde bebeğiniz yer kaplamaya başlar. Buna bağlı cildinizde çatlaklar, bel ağrıları gibi yakınmalarınız oluşabilir. Cildinizi nemlendiricilerle besleyin.
🌸Ortopedik terlik ve ayakkabı kullanmanın ve uzanırken ayak kısmınızı bir yastıkla yükseltmenin bel ağrılarınıza faydası olacaktır.
🌸 Bu dönem aynı zamanda bebek hareketlerinin hissedileceği dönemdir. İlk kez gebe olanlar bu hareketleri biraz daha geç hissedebilir.
🌸Üçlü tarama(16-20 hafta arası) testi bu dönemde önerilecektir. Bu dönemde ne kadar kilo aldığınız önemlidir. Ayrıca bu dönemin sonunda gebelik şekeri taramaları da önerilecektir.
13-14. Gebelik Haftası: İnce derisinden tüm damarları görülebilir. Vücut gelişimi hızla devam ederek kafaya göre oranı giderek artar. Bağırsakları kordon içerisinden karın içindeki yerlerine yerleşmekte ve karın duvarını oluşturmaktadır. Dalakta kan hücresi yapımı başlamıştır. Yüz kasları sinirleri yüz mimiklerini yapabilecek kadar gelişmiştir. Ultrasonda esneyip, kaş çatabilir. Kol ve bacakları son uzunluklarına ulaşmış olup bundan sonra tüm vücut büyümesi ile paralel büyüyecektir.
15-16. Gebelik Haftası: ilk üç ayda yapımı büyük ölçüde tamamlanan bebeğiniz enerjisini büyümeye harcamaya devam eder. Ağırlığı 100 gramdır ve 16 haftadan itibaren kilosunda artış hızlanır, bu sizin kilo almanıza da yansır. 2. Trimesterdan itibaren kilonuz düzenli olarak aylık 1,5-2 kilo artmaktadır. Saç çizgisi belirlenmiştir. Göz araları yakınlaşmıştır ve kulakları kafasının olması gereken yerlere doğru hareketini tamamlamak üzeredir. Cinsiyetini pozisyonu el verdiği sürece öğrenmek mümkündür.
17-18. Gebelik Haftası: 200 grama ulaşmıştır. İskelet sistemi gün be gün gelişmekte ve kemikleri sertleşmekte cilt altında yağ depolanmaktadır. Sinir sistemi gelişimi de devam etmektedir. Bu haftalarda sinirlerin üzeri miyelin denen koruyucu zarla kaplanır. Kulakları artık duymaya başlar. Cinsiyet gelişimi tamamlanır. Ama hala cinsiyetini öğrenemeyen ebeveynler olabilir. Karnınızın büyümesi ile sizin omurganız her geçen gün artan yükünü dengelemek için öne doğru çekilir. Bu haftalarda bel ağrınız olabilir.
19-20. Gebelik Haftası: Beyin ve sinir sisteminin daha da olgunlaşmasıyla koku, tat alma, görme, duyma ve dokunma merkezleri gelişir. Sağlıklı bir bağ kurmak için onunla konuşabilir, müzik dinletebilirsiniz. Cildini amnios sıvısının etkilerinden koruyan kremsi tabaka oluşmuştur. Bu dönemde gebeliğin tam yarısını bırakmış oluyorsunuz. Bebeğiniz 300-400 gr civarında ve boyu(baş-ayak) 25 cm kadardır. Bebeğinizin son doğum ağırlığı şimdikinin 9-10 katı olacaktır ve beslenmeniz bu dönemde önemlidir.
21-22. Gebelik Haftası: 450 gr kadar olan bebeğinizin tüm vücudu ince tüylerle kaplanmıştır. Kas çizgileri de belirginleşmiştir. Bebeğiniz artık yutma hareketi yapabilir. Yuttuğu Amniyon sıvısı doğuma kadar akciğer ve hava yollarının gelişimini sağlamak için çok gerekli olup aynı zamanda idrarının da kaynağıdır. Bu yutma hareketleri sayesinde hem bebeğin gelişimi sağlanır hemde içinde yüzdüğü sıvı miktarı dengede kalır.
23-24. Gebelik Haftası: Ağırlığı 650 grama ulaşmıştır. Cildi hala kırışık olsada altındaki yağ dokusunun gelişmesi ile hızla düzelecektir. Parmak ve ayak izleri bu haftalarda oluşur. Başındaki tüyler saç halini alır. İkinci trimesterın bitimi ile bebeğiniz ikinci dönemeci atlatmıştır. Akciğer gelişimi hızlanmış, sürfaktan dediğimiz ve doğumdan sonra soluk alıp verirken çok önemli olan madde yapımı başlamıştır. Bu haftada doğan bebeklerin ileri düzey yenidoğan yoğun bakım merkezlerinde yaşama şansı vardır.

 283 total views,  1 views today

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir