GEBELİK NEDİR ve NASIL OLUŞUR?

Gebelik, yeni bir canlının meydana gelmesinde kadın ve erkek üreme hücrelerinin birleşmesi sonucu başlayan ve doğumla sona eren bir olaydır. İnsanlarda ortalama gebelik süresi 40 hafta ya da 280 gündür. Üreme hücreleri kadında ovum, erkekte spermdir.

Ovum(Yumurta)

Erkek yumurta hücresiyle birleşme yeteneği taşıyan olgun dişi yumurta hücresidir. Ovumun ömrü ovülasyondan sonra yaklaşık 48 saat olup ancak bunun ilk 24 saatinde döllenebilir.

Sperm

Sperm baş, boyun, gövde ve kuyruktan oluşur. Sivri ve yassı olan baş kromozom ile yüklüdür. Babaya ait tüm genetik özellikler kromozomlarda bulunur. Spermin boyun ve gövdesinde hareketi için gerekli olan enerjiyi sağlayan mitokondriler bulunur. Kuyruk spermin en uzun bölümüdür ve hareketini sağlar. Spermlerin kadın vücudunda yaşama süresi ortalama 2-3 gündür

Fertilizasyon(Döllenme)

Ovülasyon veya ovumun canlılık süresince cinsel ilişki (koitus) olursa vajinaya bırakılan milyonlarca sperm servikal kanala doğru hareket etmeye başlar. Spermlerin yaklaşık 300-500 tanesi tubaların ampulla bölümünde ovuma ulaşır. Spermlerin serviksten ampullaya uzanan yolculukları 2-7 saat sürer. Ovumun(yumurta) etrafını saran dölleme yeteneğine sahip spermlerden sadece bir tanesi çıkardığı salgı ile zona pellusidayı (ovumun etrafını saran saydam tabaka) eriterek başını içeri sokar. Kuyruk bölümü dışarda kalır. Ardından zona pellusida kalınlaşarak diğer spermlerin geçişine engel olur. Böylece ovum ile sperm birleşir bu olaya fertilizasyon (döllenme) adı verilir.

 556 total views,  1 views today

Etiket(ler): , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir