DÜZENLİ GEBELİK TAKİPLERİ VE KONTROLLERİ

🍀Sorunsuz bir gebelikte normal takip şek ve yapılması gerekenler hakkında konuşalım bugün.
🔹 İlk izlem: Gebeliğin ilk 14 haftasında
🔹 İkinci izlem: Gebeliğin 18-24. Haftaları arasında
🔹 Üçüncü izlem: Gebeliğin 28-32. Haftaları arasında
🔹 Dördüncü izlem: Gebeliğin 36-38. Haftaları arasında yapılmaktadır.
💜İlk trimester ilk izlem ilk kontroller
İlk muayenede istenen testler sizin genel sağlık durumunuzu değerlendirmeye yönelik kan testleri(kan sayımı, karaciğer, tiroid, kan şekeri, idrar gibi) ile doktorun gerekli görmesi durumunda bebeğe bulaşabilecek bir hastalık taşıyıp taşımadığınıza yönelik testleri(TORCH, HIV, VDRL, sarılık) ve kan grubudur.
🌸İkili test: 11-13. Haftalar arası yapılan tanı testidir. Bu haftalarda ultrasonda bebeğin değerlendirilip ense kalınlığı ölçüldükten sonra ikili test(kan tahlili) yapılır.
💜İkinci trimester kontrolleri
🌸Üçlü/Dörtlü test: 16-20. Haftalar arası ultrasonda bebeğin değerlendirilmesinden sonra üçlü ve ya dörtlü test istenir. Eğer sonuç yüksek riskli ise amniosentez yada kordosentez yapılmalıdır.
🌸İkinci düzey ultrason: 18-22. Haftalar arası doktorunuz uygun gördüğü takdirde detaylı ultrasonla bebeğinizin değerlendirilmesi için en uygun zaman 5. Ayın bitimidir. Özellikle kalp gibi bazı organların daha iyi değerlendirilmesi mümkün olmaktadır.
🌸Şeker yüklemesi testi: 24-28. Haftalar arası gebelik şekeri oluş olmadığını saptamak için yapılır.
💜Son trimester kontrolleri
Son üç aylık takiplerde sizde; tansiyon, ödem gibi bebekte ise suyun azalması, gelişme geriliği gibi gelişebilecek beklenmeyen durumların zamanında saptanması için takipleriniz sıklaşarak devam etmektedir

 254 total views,  1 views today

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir