DOĞUM NEDİR VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Gebelik ve doğum süreci doğal bir olaydır. Gebeliğin oluşması bilen vücut doğumu da doğal bir süreçte gerçekleştirir. En önemli nokta bu dönemde ruhsal ve bedenen yönden doğal sürece hazır olmaktır.

Doğum Eylemi Nedir?

Son adet tarihinden 38-42 hafta sonra gebelik ürünü olan fetüs(bebek)  ve plasentanın(eş) uterustan(rahim) dış ortama çıktığı bir süreçtir.

Doğum eylemi belirtilerini biliyor muyuz peki?

  1. Hafifleme: Bebek pelvis girimine yerleşmeye başladığında meydana gelen durumdur. Bacak krampları ve ağrılarda artış olur. Vajinal akıntı da artış gözlenir. Pelvik basıncın artması da gözlenir.
  2. Braxton Hicks Kontraksiyonları(Yalancı Doğum Ağrıları): Gebelik boyunca devam eden bu kasılmalar; doğum başlamadan önce karın ve kasıkta yoğunlaşır. Bu kasılmaların düzenli ve devamlı olması belirtilerden bir diğeridir.
  3. Servikal Değişiklikler: Gebeliğin başlangıcında serviks(rahim ağzı) katı ve sağlamdır. Doğumun yaklaşmasıyla kollejen lifler yıkılmaya başlar ve servikste yumuşama gözlenir.
  4. Nişan: Gebelikte servikal sekresyonlar(mukus tıkaç olarak adlandırılan) bariyer oluşturmak için servikste toplanır. Serviksin yumuşamasıyla az miktarda kanla birlikte tıkaç akıntı şeklinde atılır. Bu belirti doğumun 24-48 saat içinde gerçekleşeceğinin habercisidir.
  5. Membran Rüptürü: Doğumdan önce amniyotik kesede rüptür(yırtılma) gerçekleşir. Rüptür gelişen gebelerin %80 i 24 saat içinde doğumu gerçekleşir. Doğum eylemi başlayan gebede rüptür olmaz ise doğum eylemini takip eden ebe tarafından uygun servikal efasman görüldüğünde amniyotik kese açılır.
  6. Diğer belirtilere baktığımızda değişen hormon düzeyleri nedeniyle 1-3 kg kayıp, diyare, kabızlık gibi durumlar görülebilir.

Doğum eylemi kadın vücudunun gerçekleştirdiği doğal bir durumdur. Uygun zamanda, uygun şartlarda doğumu bilerek, hissederek, anlayarak gerçekleştirmek her kadının hakkıdır.

 

 325 total views,  1 views today

Etiket(ler): , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir