BİR YAŞAMIN BAŞLANGICI

Yolculuk başlamıştır.Uygun ortam, uygun koşullar…Milyonlarca sperm ovuma ulaşmak için birbiriyle savaşır.Katedilmesi gereken zorlu bir yol ve engeller vardır.Sonunda ovum görülür ve sadece bir sperm başarılı olacaktır

                                                                        .

Ovum ve sperm birleşir.Döllenme gerçekleşmişti ve zigotun(döllenmiş yumurta) uterusa(rahim) ulaşması 7 gün sürer.Bu süreçte zigot bazı değişimler yaşar.Fertilizasyondan(döllenme) 7 gün sonra implantasyon(yerleşme) gerçekleşir.Ovum uygun yeri seçmiş ve yapışarak yerleşmeye başlar.

Gelişimin ikinci haftasında implantasyon tamamlanır.

Gelişimin üçüncü haftasında; beyin, spinal kord ve kalp gelişmeye başlar.Gastrointestinal sistem gelişmeye başlar.Sonradan spinal kordu oluşturacak olan nöral tüp şekillenme başlar.

Dördüncü haftada ; nöral tüp oluşur.Ön beyin belirgin bir büyüme gösterir ve baş kıvrımı gerçekleşir.

Beşinci haftada ise;baş gelişimi diğer bölgelerden daha hızlıdır. Bunun sebebi bu dönemde beyinin hızlı gelişmesidir.Kalp düzenli ritimde atmaya başlar.

Altıncı haftada; akciğer şekillenmeye başlar.Fetal dolaşım yerleşir.Karaciğer kan hücresi üretir.İskelet ilkel yapıda oluşur.Santral sinir sistemi şekillenir.

Yedinci haftada; omurga doğrulur .Meme uçları ve saç folikülleri oluşur.Dirsek ve ayak parmakları görülür.Kol ve bacaklar hareketlidir.Diyafram şekillenir.

Sekizinci haftada; barsak oluşumu görülür.Yüz özellikleri gelişmeye devam eder.Kalbin gelişimi tamamlanır.Embriyo insan görünümünü alır.

9-12.  hafta

Cinsiyetteki farklılaşma devam eder.Tamamı 20 tane olan geçici diş tomurcukları sıralanır.Sindirim sistemi hareketlenme gösterir.İdrar üretimi ve atılımı başlar.12. haftada fetüsün cinsiyeti belirlenebilir.Ekstremiteler uzun ve incedir ve çok iyi şekillenmiştir

                                                        
13-16 hafta 

Çok ince tüyler baş üzerinde gelişir.Kemikler sertleşmeye başlar.Fetüs aktif hareketler yapar.Ağızda emme hareketleri görülür.Amniyon sıvısı yutulur.Fetal hareketler anne tarafında fark edilir.

17-20 hafta

Kaşlar ve saçlar görünür.El ve ayak parmakları üzerinde tırnaklar görülür.Kaslar iyi gelişmiştir. 

                                                          

21-24 hafta

 Kaş ve kirpikler çok şekillenmiştir.Fetüste ellerde kavrama, yakalama ve elleri kaçırma refleksi vardır.Akciğerlerde alveoller şekillenir.Deri yarı saydam ve kırmızı renktedir.Akciğerlerde sürfaktan üretimi başlar.

25-28 hafta

fetüs uzunluğu 38 cm’e ulaşır.Beyin zarı hızla gelişmeye devam eder.Göz kapağı açılır ve kapanır.Sinir sistemi bazı fonksiyonları kontrol eder.Fetüs başı genellikle aşağı pozisyondadır.

                                                      
29-32 hafta

Vücut yağ kütlesinde hızlı bir artış olur.Santral sinir sisteminin vücut fonksiyonlarının kontrolü artmıştır.Ritmik nefes alma hareketleri oluşur.Akciğerler tam olarak olgunlaşmamıştır.Fetüs , demir, kalsiyum ve fosfat depolar.

33-40 hafta

Erkek fetüslerde testisler skrotuma iner.Lanugo tüyleri dökülmeye başlar.Vücut yağ kütlesi artar.Tırnaklar parmak uçlarına kadar uzanır.Erkek ve kız fetüslerde meme tomurcukları vardır.Erkek fetüslerde testisler skrotuma iner.

 736 total views,  1 views today

Etiket(ler): , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir