AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNDE GÜNLER…

Aile sağlığı merkezinde bir günüm nasıl geçiyor?
Aile sağlığı merkezi daha rutin ve stabil giden yer benim için.Yoğun çalışma temposuna alışık olmam daha önce çalıştığım yenidoğan yoğun bakım ünitesine olan özlemimi artırıyor. Şimdiye baktığımızda gününü, haftanı, ayını planlayarak bir çalışma programı çizmek ilk adım.
İkinci adım; burada işin içine aile kavramı giriyor. Birey olarak yaklaşmaktan ziyade aile merkezli bakmayı, koşulları, yaşam şartlarını, imkanları konuşmaya başlıyoruz. Yani bir yaşamın başlangıcından sonuna kadar geçen süreçte yer almaya başlıyoruz.Ailelerin evlerinin içindeki kişi oluyoruz; sevinçlerini, üzüntülerini, sırlarını paylaştıkları kişiler oluyoruz.
Bir ailenin kuruluş aşamasından büyüme aşamasına yanlarında oluyoruz.Evlilik danışmanlığı, ebeveyn olma süreci, gebeliğe yolculuk, bebek-çocuk bakımı, koruyucu hizmet, bağışıklama programları, aile planlaması, sağlıklı yaşam gibi birçok alanda birlikteyiz.
Hala bir günüm nasıl geçiyor sorusuna gelemediğimi fark ettim ve lafı fazla uzatmayım☺️ Ben bir ebe olarak sorumlu olduğum nüfusun takibini yapıyorum yani nasıl? Bebekleri, çocukları belirli izlem aralıklarıyla takip ederek büyüme ve gelişmelerini kontrol ediyorum. Psikososyal değerlendirmesi, otizm taraması gibi taramalarını yaparak olası sorunların önüne geçmeye çalışıyorum. Bunların yanında günümüzde çokça yapılan aşı redlerine karşı bağışıklamanın önemini belirterek bağışıklama programını uyguluyorum.
Gebeliğe karar verilmesiyle başlıyor anne adaylarının yanında yer almam.Taramalar, destekleyici programlar, takip ve izlemler gebelik süreci boyunca bu iletişim hali hiç bitmiyor ve beraber geçiriyoruz bu yolculuğu.
Okul taramalarında yer alıyoruz anasıfından ortaokula doğru gidiyor bu serüven.
Ve erken tanının önemli olduğu kanser taramalarının başındayız.
Böyle uzayıp gidiyor bir günümüz🌺

 81 total views,  1 views today

Etiket(ler): , , , , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir